מכתב פתוח לבעלי דירות בת”א

בעלי דירות יקרים שלום,

מכתב זה נכתב לבעלי דירות אשר בוחרים להשכיר את דירותיהם, בתל אביב ובסביבתה. אני, למרבה האירוניה, לא גר בשכירות. בהחלטה נבונה שאני שמח עליה מאוד, נרכשה דירה לפני מספר שנים, אבל רבים מחברי מתמודדים היום עם הבעיה הבלתי אפשרית ששמה "שכירת דירה בתל אביב".

מצאי הדירות קטן ולכן, לפי החוקים הקלאסיים של כלכלת שוק, המחירים קופצים. קופצים ברמות מטורפות. דירות שלושה חדרים שלפני שנה או שנה וחצי היו מושכורת ב-700 או 800 דולר טיפסו היום לאיזור ה-1300-1400 דולר, במקרים רעים.

חברים וחברות, מדובר בגזל. בעושק. קפטיליזם חזירי זה לא רק sweatshops בסין, זה בדיוק זה – לקחת כמה שרק אפשר, תוך התעלמות כללית ממה שזה עושה לסביבה.

זה נובע, בין השאר, מאובדן הסולידריות, ההסתכלות מסביב. אני דואג קודם לעצמי, גם אם זה על חשבון האחר, וכן – לנפח ככה את המחירים, או להנות ממנו, זה אומר שמישהו אחר משלם. זה גם אומר שאתם משלמים, כי חלק ממשכירי הדירות גרים בעצמם בדירה שכורה, והעובדה ששכר דירה כה גבוהה מקובל, חוזרת גם אליכם.

זו בדיוק הנקודה שבה אנחנו יכולים לבדל את עצמינו – להיות אור לגויים.

אני לא אוהב להכנס לאנשים לכיס. אני יודע שעוד 500 דולר בחודש זה הרבה כסף. אבל אני גם יודע שעד לפני שנה רובנו הסתדרנו בלעדייהם. אפשר להשכיר דירה בתל אביב ולעשות את זה בתום לב. אפשר להרוויח, אבל השאלה היא מתי הרווח הזה הופך להיות חזירי. לא כל מה שאפשר לעשות, צריך לעשות. לא כל רווח שווה את זה.

הסתכלות של "רווחים זה הכי חשוב" היא האתוס שמביא חברות לנתק את החשמל בבית של מישהי שמחוברת למכונת חמצן. זה מה שמוליד סווטשופס. זה מוליד את הפל-קל. כל אותם דברים שאנחנו מסתכלים עליהם ומפלבלים עיניים, ואומרים "אני לא מאמין איך אנשים עושים דברים כאלה".

זה חלק המציאות הקטן שלנו. זו האפשרות שלנו לשנות, בקטן, ובתקווה לעודד אחרים לעשות כמונו. זה הזמן להסתכל על המרקם הזה שנקרא כלכלה, שוק, ולהבין שהוא מלא באנשים שמזיעים ועובדים קשה, ולאוו דווקא חייבים לתרום לשיעבוד שלהם עוד קצת.

לא הייתי רוצה לגור בתל אביב של עשירים בלבד.

8 מחשבות על “מכתב פתוח לבעלי דירות בת”א

 1. הנה אני קורא את הבלוג שלך הגיב:

  את החזירות האמיתית — המספרים לא מבטאים: דירות מחולקות, מיני תשלומים לפני הכניסה, שערי דולר דימיוניים, מכרז פומבי על הדירה ,ההתייחסות לשוכרים פוטנציאליים ועוד. וכמו כל טנגו כלכלי, גם הצד שני של השוק מפגין התאקלמות – גם השוכרים מתנהגים כמו כלבים מורעבים. אף אחד לא יוצא נחמד. מעטים יוצאים עם דירה נחמדה.
  שוק חצי חופשי הוא קשה למימוש, בערך כמו חצי הריון.

  אני חושש שהבעיה במקרה הזה היא באמת כלכלית קלאסית — באמת יש מעט היצע על הרבה ביקוש. הנקודה העגומה היא שנדמה שרב הבנייה החדשה מיועדת לברוקרים צעירים עם יותר מדי כסף (נדמה לי שהדירות יקרות אפילו להייטקיסט ממוצע). התוצאה היא העיר שאתה לא שש לחיות בה.

  יש הרבה אנשים, סוחרי נדל"ן לרב, שחושבים שתל אביב הולכת בדיוק בכיוון הזה ואין סיבה שלב העיר לא יהיה יקר כמו לונדון או ניו יורק. אולי הם לא הקשיבו בשיעורי ג"ג או שהם מקשקשים כמו כל דיירי הבועה הנוכחית שצריכים לשמור עליה למחייתם. ואולי דברים בכל זאת משתנים ות"א הולכת בכיווון הזה (גם מחוץ לכתבות במדורי נדל"ן של דה-מרקר וגלובס).
  נפגש עם שוך הבועה ובוא התיקון. ועד אז, אין באמת פתרון – ר"ג?

 2. יפה כתבת.
  מותר האדם על הבהמה, מבחינתי, זה היכולת שלנו להתעלות מעל "חוקי הטבע", גם אם מדובר בחוקי הטבע של הכלכלה. זה בדיוק הבחירה החופשית שיש לנו. יכול להיות שאני נטול דמיון ומעוף, אבל אני באמת לא רואה את הבועה מתפוצצת בזמן הקרוב…

 3. אוהד הגיב:

  אני לא מבין את הבעיה. אלו שמאוד מאוד רוצים לשכור דירה בת"א מציגים ביקוש קלאסי. ההורים שלהם לא ימותו חו"ח וגם לא תיפגע איכות החיים שלהם (תרשו לי לנחש שמי שמתכנן לגור במתחם אלנבי-רוטשילד-בן ציון-קינג ג'ורג' איכות החיים שלו דווקא תהיה נמוכה משמעותית, לפחות מבחינת air intake) אם לא יגורו בתל אביב, ובכל זאת הם מוכנים לשלם מחירי עתק. להיות חזיר משני הצדדים זו בחירה מוסרית של אנשים בעלי אמצעים, ומי שאין לו מפגין עוד כלל כלכלי והולך לשכון איפה שהקרקע זולה יותר, וככה מביא כסף ופיתוח לרמת גן, גבעתיים, בת ים ויפו. זו לא שאלה כלכלית דווקא, אפשר לדרוש 1000$ על דירת חדר ולא להיות בנזונה, סתם להבין שיש לך משהו שכולם רוצים ומוכנים (בטיפשותם, לטעמי, וזה כמובן לא עומד בסתירה לכך שעקב החלטת הוד הנהלתה אמצא את עצמי מתגורר שוב בשינקין בקרוב) לשלם עליו הרבה מאוד כסף. איך תשווק את המוצר ואיך תתיחס לצרכנים זו שאלה אחרת (תרשו לי להניח שהבהמיות התחילה הרבה קודם).

 4. לאור זה שאני והנורמלי (עופר) הולכים לנסות ולסגור על 1,100$ על דירה (גדולה) מתפוררת, אני מרגיש שהפוסט הזה נכתב בשבילי. תודה! אני אוהב אותך קולונל.
  עם זאת, בהשוואה של אפיקי השקעות, הרווח היחסי-הנקי מהשכרה של דירה (גם בת"א) הוא לא כל כך גבוה.
  שלא תבין… אני גם מתוסכל מהמצב בת"א, ומצפה לקצת יותר התחשבות בשוכרים אך השימוש בביטוי "אור לגויים" הוא קצת כבד גם לפרובוקטור מסוגי. החזירות מתחילה במקומות יותר אישיים. בין מכרים, עמיתים וגרבילים עירומים (שלא מוכנים להתחלק בשמיכה לאור ירח…. גרבילים ארורים).
  באופן אישי, אותי הכי מעצבן לשמוע על בעלי דירות, חזירים מתאכזרים, שמקפיצים מחיר לשוכר, שיודע שאם הוא לא יוריד את הראש לכאפה, אז צפוי להתרוצץ כאוגר, על רמפה שבורה, בניסוי לא מוצלח.

 5. לא הבנתי מה אתה רוצה. היית מוכן לקבל 2,000 שקל פחות בחודש, רק בגלל שלפני חמש שנים הרווחת פחות ועדיין הצלחת לחיות מזה?

  אבא שלי משכיר את הדירה שלו בבערך שבעים אחוז ממה שאפשר להשיג עליה בלי להתאמץ. אבל זה בגלל שהוא עושה את הכסף שלו במקומות אחרים והשוכר הוא חבר של הבן שלו. אבל יש אנשים שהשכרת דירה זה הדרך שלהם לעשות כסף. לפעמים זאת גם — הנה מגיעה המילה הזאת, איכס, איכס — הפרנסה שלהם. הרבה מאוד אנשים משכירים דירה כדי לשלם על משכנתא. לא רק הנדל"ן עולה יותר היום מאשר לפני כמה שנים. גם החלב.

  אבל זה לא העניין. העניין הוא שאם אנחנו מנהלים את הטיעונים שלנו לפי מי הכי מסכן אף אחד לא מרוויח. יש לך מוצר — העבודה שלך, הכתבות שלך, הרכוש שלך — זה בסדר לרצות לקבל עליו הכי הרבה כסף. גם אם זה אומר שלא כולם יכולים להרשות לעצמם את המוצר שלך.

  לעניין החזירות. מקום לגור בו הוא מצרך בסיסי, אבל מקום לגור בו בעיר הכי יקרה בישראל הוא לא. לך ולי יש חברים טובים שגרים נהדר בערים השכנות ומשלמים בערך שליש ממה שאתה ואני היינו משלמים על הדירות שלנו, אם לא היינו הילדים המפונקים של הורים עתירי רכוש. למה מגיע למישהו לגור בתל אביב? למה זאת זכות בסיסית? יש אוטובוסים מהירים מפתח תקווה לפה — מה הקשר בין להגיד שדירה בתל אביב תעלה יותר מדירה ברמת גן או בכפר סבא ובין להעסיק מישהו בלי תנאים ובלי זכויות? אפרופו קפיטליזם, את שוק העבדים האמיתי — הסחר המשפיל והמבזה בעובדים זרים, לפעמים תוך כליאתם, לפעמים תוך גירושם מהארץ — מארגנת ולפעמים מממנת המדינה הסוציאליסטית שלנו.

  בכלל, הטיעון הכי חלש נגד הקפיטליזם זה להצמיד לו את המילה "חזירי" בתקווה שאף אחד לא ישים לב שאתה סתם שם שתי מילים אחת ליד השניה בתקווה שהמשמעויות שלהן תזלוגנה. הנה שים לב: ג'וני הרזה. ג'וני צנומי. זה לא הופך אותי ליותר רזה. רק לאיש שיווק יותר מוצלח.

 6. הנה אני קורא את הבלוג שלך הגיב:

  לגבי העניין ה"חזירי": כשם ש"חזירי" הוא לא טיעון, גם "שוק חופשי" הוא לא עקרון מטהר/מנקה מוסרית. אנחנו חיים במשטר כלכלי מסויים ועקרונותיו שרירותיים ונתנים לשינוי כמו כל אלמנט אחר בחיים החברתיים שלנו. כלכלה היא לא פיזיקה.

  הטיעון "מי מכריח אותם? זה עניין כלכלי" הוא ניסוח לא נכון ל"ככה זה. אני חושב שזה הכי טוב שאפשר או אין לי כח לחשוב על אלטרנטיבה, או אולי זה נראה לי בסדר גמור מכל בחינה שהיא". בוא לא נסתתר מאחורי עקרונות של היצע וביקוש. ההיבט המוסרי לא נמצא שם, הוא נמצא אצל מי שמחליט להפעיל אותם.
  האם אתה מרגיש שזה הכי טוב שאפשר? או שאולי שאתה מרוצה מהמצב? אלו עמדות לגיטימיות, ואפשר לדון עליהן.

  לגבי ה"קורבנות" – מי שמבזבז חסכונות עתידיים(שלו) או ההיסטוריים(של הוריו) – אין לי הרבה מה לומר. האינסטינקט המרקסיסטי של כולנו אומר "מגיע לבורגנים הקטנים" ו"ככה השיטה מפוררת את עצמה" . ובכל זאת, אני לא רואה את המפלגה הקומוניסטית מקבלת כאן הרבה קולות.

 7. לגור בת"א זה לא פינוק או מותרות – זה צורך בסיסי!
  אם אתה לא רוצה להרגיש "ליד" הדבר האמיתי ולא רוצה להסתובב בכל-עיר-ישראלית דהויה, הדומה אחת לשנייה – ת"א זו הבחירה האפשרית היחידה (או.קי, חיפאים וירושלמים אדוקים עוד אפשר להבין, וכל מיני כאלו שבחרו לצאת מהמעגל היצרני ולשוטט באשרם בדרום או זולה בצפון) – בקיצור – אנשים מוכנים לשלם את המחיר כי אין באמת אלטרנטיבה אחרת.

 8. אור, זה בערך כמו להגיד שוויסקי סינגל מאלט זה לא מותרות, אלא הדבר היחיד האמיתי. כאילו, אני מסכים, אבל בכל זאת.

  הנה אני – אני לא יודע אם ענית לי או לא, אבל רציתי לשבח אותך על ההומור הרב הטמון במשפט "כלכלה זה לא פיזיקה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.